hlavný obrázok
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria

14. 10. 17:00
(90 minút)

Divadlo P. O. Hviezdoslava

ČEPIEC

VSTUP NA PODUJATIE JE V REŽIME O-T-P (Očkovaní - Testovaní - po Prekonaní Covid-19). Ďakujeme  za pochopenie. 

RÉŽIA Peter Palik DRAMATURGIA Uršuľa Turčanová SCÉNA Peter Palik KOSTÝMY Viktória Csányiová PROJEKCIE Veronika Šmírová HUDBA Martin Geišberg HUDOBNÁ SPOLUPRÁCA Daniel Špiner POHYBOVÁ SPOLUPRÁCA, CHOREOGRAFIE Libuša Bachratá ÚČINKUJÚ Tereza Kmotorková, Dana Karolová, Mária Knoppová, Svetlana Hank Sarvašová, Iveta Marcineková, Ondřej Daniš, Daniel Výrostek, Lucia Letková, Juraj Smutný, Marek Rozkoš, Ján Marcinek PREMIÉRA 17. 5. 2021

Inscenácia Čepiec vychádza z úspešnej rovnomennej knižnej predlohy slovenskej autorky Kataríny Kucbelovej. Režisér Peter Palik na pozadí striedania ročných období ilustruje príbeh žien, dediny aj regiónu – ako symbol cyklu, ktorý sa opakuje po generácie. Pomocou pohybu, svetelných zmien, zvukových a hereckých akcií vytvára osobitné priestory a plynulo prechádza medzi mestom a vidiekom. Zároveň nimi vytvára nevšednú atmosféru, a ponúka tak netradičný pohľad na slovenskú dedinu. Inscenácia hľadá odpovede na otázku, kam až siahajú naše korene, a skúma, aké témy musíme či môžeme pri hľadaní týchto odpovedí nasledovať. S jemným odstupom reflektuje aj stereotypy, v ktorých žijeme, a v súvislosti s tým sa snaží podporiť toleranciu, empatiu a kritické myslenie.

---

PETER PALIK
Absolvoval štúdium v odbore environmentálna výchova na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a neskôr vyštudoval bábkarskú réžiu a dramaturgiu na Katedre bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení. V roku 2009 sa stal dramaturgom v Bábkovom divadle Žilina a stál pri založení festivalu Bábková Žilina. V rokoch 2014 – 2017 bol interným režisérom v Spišskom divadle a v roku 2020 nastúpil ako umeleckým šéf do Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Popri režijnej a autorskej činnosti pôsobí ako pedagóg na KBT DF VŠMU v Bratislave. Významná časť jeho tvorby je venovaná aj deťom a mládeži, je autorom vyše tridsiatich divadelných hier a dramatizácií.

KATARÍNA KUCBELOVÁ
Je etablovaná slovenská poetka. Pred novelou Čepiec (Vydavateľstvo Slovart, 2019), ktorá je jej prozaickým debutom, vydala štyri básnické zbierky: Duály (Drewo a srd, 2019), Šport (Ars Poetica, 2006), Malé veľké mesto (Ars poetica, 2008) a Vie, čo urobí (Artforum, 2013).

Jej najnovšia kniha sa dostala do finálovej päťky literárnej ceny Anasoft litera, vyhrala aj Cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2020 v kategórii literatúra a bola nominovaná na Cenu Jána Johanidesa 2020. Autorkine básne boli preložené do viac ako desiatky jazykov a vyšli v rôznych zahraničných antológiách. Spoluzakladala literárnu cenu Anasoft litera a do roku 2012 bola jej riaditeľkou.

Foto: Vanda Mesiariková

CV autorov ↓

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene
1949

<p>Divadlo vzniklo v roku 1949 pod názvom Stredoslovenské divadlo, o päť rokov neskôr dostalo meno podľa významného dramatika z neďalekého Tajova. Scénu počas jej fungovania kontinuálne formovali výrazné osobnosti a na svojom konte má vyše štyristo premiér. V repertoári majú zastúpenie inscenácie pre deti a mládež, dospelého diváka i pre divadelných „fajnšmekrov“. V&nbsp;aktuálnej sezóne divadlo predstavilo environmentálny program Zelená vlna, ktorým apeluje na udržateľnosť v&nbsp;divadle nielen prostredníctvom inscenácií, ale aj praktickými krokmi (ako napríklad vedomé šetrenie či voľba trvácnejších alternatív pri výrobe).</p>