hlavný obrázok
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria

12. 10. 19:00
(60 minút)

SND – Štúdio

Pieskovisko

VSTUP NA PODUJATIE JE V REŽIME O-T-P (Očkovaní - Testovaní - po Prekonaní Covid-19). Ďakujeme  za pochopenie. 

PREKLAD Jaroslav Sisák RÉŽIA Braňo Mazúch ASISTENT RÉŽIE Jozef Pantlikáš SCÉNA Braňo Mazúch KOSTÝMY Lenka Rozsnyóová JAZYKOVÁ SPOLUPRÁCA Peter Medviď ÚČINKUJÚ Iveta Fejková, Zdenka Kvasková PREMIÉRA 17. 5. 2019

Na pieskovisku sa stretnú dve deti: On a Ona. Chcú sa spolu hrať, každý však svoju hru. On žije príbehom o Batmanovi a Ona má svoju bábiku. Dokážu tráviť čas spoločne alebo nezostáva nič iné, než rozdeliť pieskovisko na dve polovice? Hra súčasného poľského autora Michała Walczaka hovorí metaforicky o (ne)schopnosti nadväzovať a pestovať medziľudské vzťahy. Vieme robiť kompromisy alebo sme odsúdení na samotu na vlastnom sebastrednom piesočku? On a Ona spoznávajú radosti aj úskalia rodiaceho sa priateľstva. Obrazy záujmu a empatie sa striedajú s bojom a agresiou. Ako zvládať svoje pocity a čo znamená preberať zodpovednosť za svoje činy? Dokážeme spolu dospieť alebo ostaneme navždy deťmi? Režisér Braňo Mazúch obsadil do oboch postáv herečky, čím otvára aj ďalšie témy spojené s rodovou rolou a identitou súčasného človeka. V čisto bielom priestore vytvoril koncentrovanú inscenáciu s presným rytmom a výraznou hereckou štylizáciou. Inscenácia sa hrá v rusínskom jazyku.

---

BRAŇO MAZÚCH
Je absolvent réžie a dramaturgie alternatívneho a bábkového divadla na Katedre alternativního a loutkového divadla Divadelnej fakulty Akademie múzických umění v Prahe. Má za sebou réžie viac ako 40 činoherných, bábkových, tanečných a multimediálnych inscenácií v českých, poľských a slovenských divadlách. Pôsobí ako pedagóg herectva na Katedre alternatívneho a bábkového divadla a pedagóg réžie v rámci anglického magisterského programu Directing of Devised and Object Theatre na KALD DAMU. Od októbra 2019 je vedúcim tejto katedry.

Michał WALCZAK 
Vyštudoval divadelnú vedu a  divadelnú réžiu na varšavskej Divadelnej akadémii. Je spoluzakladateľom kultového varšavského kabaretu Pożar w Bordelu a jednou z najuznávanejších a najvýraznejších autorských osobností súčasného poľského divadla. Za vytvorenie jedinečného, kritického a prenikavo vtipného jazyka opisujúceho dnešné Poľsko bol spolu s autorom Maciejom Lubienskim v roku 2017 nominovaný na cenu Paszport Polityki poľského týždenníka Politika. Hra Pieskovisko bola jeho prvotinou, ktorá sa dočkala ohlasu nielen v Poľsku, ale i v zahraničí.

Foto: Branislav Štefánik

CV autorov ↓

Slovenské národné divadlo
1920

<p>Slovenské národné divadlo vzniklo v&nbsp;roku 1920 a&nbsp;je jednou z&nbsp;najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií na Slovensku. Tvoria ho tri zložky so stálym profesionálnym umeleckým súborom – Činohra, Opera a&nbsp;Balet. V&nbsp;súčasnosti využíva na prevádzku svoju&nbsp;Novú budovu, v&nbsp;ktorej od roku 2007 sídli prevažná časť divadla. Divadlo vydáva interný mesačník <em>Portál. </em>Činoherné inscenácie vznikajú v&nbsp;troch priestoroch, v&nbsp;Sále činohry s&nbsp;najväčšou diváckou kapacitou, v&nbsp;menšom Štúdiu určenom pre komorné produkcie a&nbsp;v&nbsp;Modrom salóne, ktorý je laboratórnou scénou SND, otvorenou aj pre mimodivadelné projekty, scénické čítania, diskusie. Divadlo tiež iniciuje edukačné projekty, ktorých cieľom je intenzívnejšie prepojenie činnosti divadla s&nbsp;verejnosťou a&nbsp;vstupovanie umenia do spoločenského diskurzu.</p>