hlavný obrázok
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria

11. 10. 16:00
(85 minút)

A4 – priestor súčasnej kultúry

Kramerová vs. Kramer

VSTUP NA TOTO PODUJATIE JE V REŽIME LEN OČKOVANÍ. Ďakujeme  za pochopenie. 
REZERVÁCIA VSTUPENIEK LEN E-MAILOM NA: STUDIO12@THEATRE.SK

RÉŽIA A ADAPTÁCIA Júlia Rázusová DRAMATURGIA A ÚPRAVA Marek Turošík SCÉNA A KOSTÝMY Diana Strauszová HUDBA Martin Husovský VIDEOART Juraj Mydla SVETELNÝ DIZAJN Lukáš Katuščák ÚČINKUJÚ Zdenka Kvasková, Tomáš Mischura, Martin Husovský PREMIÉRA 30. 11. 2020

Tvorcovia inscenácie Kramerová vs. Kramer sa nesnažia preniesť slávny film režiséra Roberta Bentona na javisko – z jeho častí vytvárajú svojbytné divadelné dielo. Aktuálna téma podoby rodinného usporiadania a vzťahov naplno obnažuje fakt, že práve rodina je najväčším bojiskom dnešných dní. Obaja manželia uviazli vo svojom videní problému a nechcú ustúpiť, trvajú na svojich zásadných postojoch. Inscenácia je autentickým rozhovorom s fyzicky neprítomným dieťaťom, ktoré sa vďaka využitiu kamery a videoprojekcií stáva nemým svedkom konfliktu svojich rodičov.

Špecifický divadelný jazyk režisérky Júlie Rázusovej spája pohyb s textom a živou hudbou Martina Husovského do sugestívneho celku. Inscenácia zobrazuje dvoch protagonistov príbehu, doslova fyzicky vtiahnutých do rozmotávania problému, ktorý ich prerástol. A čo to dieťa za kamerou? Inscenátori vyjadrujú aktuálnosť a naliehavosť témy využitím moderných technológií – snímanie kamerou, živé editovanie nahrávok, videoprojekcie, tvorba hudby dotykom špeciálneho prístroja, ktoré herci prirodzene včlenili do svojho hereckého prejavu.

---

JÚLIA RÁZUSOVÁ 
Je absolventkou divadelnej réžie na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. V roku 2009 absolvovala odborný študijný pobyt na Rose Bruford College v Londýne. Ako režisérka a autorka vytvára špecifické diela využívajúce fyzický jazyk, experimentálne formy či netradičné a provokatívne interpretácie. Naštudovala množstvo inscenácií v slovenských a českých kamenných i nezriaďovaných divadlách. Venuje sa aj tvorbe pre deti a mládež, spolupracovala s viacerými bábkovými divadlami. Spoluzakladala Prešovské národné divadlo, kde v rokoch 2013 – 2021 pôsobila ako umelecká šéfka a režisérka. Jej inscenácia Moral Insanity získala cenu DOSKY 2019 v piatich kategóriách (vrátane Najlepšej inscenácie), Grand Prix Nová dráma 2019, ako aj množstvo ďalších ocenení. V roku 2020 založila platformu Slzy Janka Borodáča zameranú na súčasné herecké metódy a techniky.

AVERY CORMAN
Je americký spisovateľ. Jeho román Kramerová vs. Kramer spôsobil veľkú zmenu v postojoch verejnosti (ale aj v prostredí súdnictva) voči starostlivosti o dieťa – v USA aj v zahraničí. Na základe tohto románu natočil režisér Robert Benton rovnomenný film, ktorý získal Oscara v kategórii Najlepší film v roku 1979. Napísal ešte niekoľko románov, jeho knihy boli preložené do mnohých svetových jazykov. V slovenčine vyšiel aj jeho román Najcennejšie, čo mám (Slovenský spisovateľ, 1995).

---

Na predstavenie je potrebná rezervácia vstupenky vopred prostredníctvom e-mailu: studio12@theatre.sk. 

Foto: Robert Tappert

CV autorov ↓

Prešovské národné divadlo
2013

<p>Dnes už zaniknuté Prešovské národné divadlo bolo nezávislé profesionálne divadlo, ktoré vzniklo v októbri 2013 v&nbsp;Prešove. Koncept nezávislého profesionálneho divadla bol umeleckou víziou dramatičky Michaely Zakuťanskej a režisérky Júlie Rázusovej. Prešovské národné divadlo vytváralo priestor pre slobodnú tvorbu umelcom, ktorí pochádzali z&nbsp;východu Slovenska alebo boli s Prešovom spätí a inscenovalo texty so súčasnými spoločenskými, generačnými a&nbsp;sociologickými témami. Okrem iného sa v inscenáciách dotýkalo napätia medzi východom a západom Slovenska a pomenúvalo rozdiely medzi úrovňou života v krajine. Divadlo jeho zakladateľky rozpustili v&nbsp;roku 2021.</p>