hlavný obrázok
galéria
galéria

18. 5. 19:00
(90 minút)

SND - Štúdio

20 rokov s Novou drámou

Slávnostné ukončenie a odovzdávanie festivalových cien

Galavečer pri príležitosti 20. výročia festivalu Nová dráma/New Drama. Súčasťou večera bude odovzdávanie festivalových ocenení – Grand Prix, ktorú udeľuje medzinárodná odborná porota; Ceny študentskej poroty, o ktorej rozhoduje porota zložená z poslucháčov vysokých škôl umenovedných odborov a Ceny bratislavského diváka, o ktorej hlasovaním rozhodujú návštevníci predstavení. Súčasťou večera bude aj odovzdávanie cien súťaže Dráma 2023 a slávnostná prezentácia novej publikácie Festival Nová dráma/New Drama. Metafora sveta. Dvadsať rokov, ktorá mapuje históriu festivalu.

Galavečerom bude sprevádzať herecká dvojica Lucia Hurajová a Richard Stanke. O neopakovateľnú atmosféru sa postará aj talentovaný hudobník Stroon.

Príďte spoločne s nami osláviť výnimočné jubileum a zaspomínať si na začiatky jediného súťažného festivalu profesionálneho divadla na Slovensku.

Stroon je pulzujúcim elementom na slovenskej hudobnej scéne už viac ako dekádu. Nielen vďaka vibrafónu, ktorý je jeho hlavným nástrojom, ale aj vďaka škále projektov a spoluprác, v ktorých necháva svoj rukopis. Zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažovosť, konceptualita - to všetko sú idey v jeho hudbe. Modalita, rytmické štruktúry, minimalizmus, skreslenie, synthové plochy a proto-melodika – to všetko je jeho hudba sama. Jeho živé hrania ale aj produkcia sú špecificky vytvárané podľa miesta, času, obecenstva i daného projektu čoho výsledkom je zmes elektro-akustických kompozícií ktoré majú snahu objavovať nové horizonty a sprostredkovať imerzívny zážitok. 

Veľkú časť jeho tvorby predstavuje hudba pre divadelné predstavenia, tanečné divadlo, filmy, seriály a krátke filmy, nemé filmy či site-specific vystúpenia, eventy a reklamy. Za posledných desať rokov odohral množstvo koncertov na Slovensku aj v zahraničí (Open'er, Lunchmeat, BAM festival, Waves, BUSH, Konvergencie, VIVA musica, Pohoda...).

Podujatie bude v slovenčine s anglickými titulkami.