hlavný obrázok
galéria
galéria
galéria

17. 5. 14:30
(90 minút)

Štúdio 12

Nová dráma – nové impulzy

Prezentácia zahraničných festivalov

Prezentácia festivalu HIGH FEST. Jeho zakladateľ a člen tohtoročnej odbornej poroty ND 2024 Artur Ghukasyan predstaví medzinárodný festival múzických umení, ktorý vedie.

Prečo je HIGH FEST vlajkovou loďou arménskych festivalov? Kde je rovnováha vo financovaní kultúry vládou, samosprávou, sponzorstvom a filantropiou? Aké výzvy prekonal HIGH FEST za 20 rokov a ako čelí výzvam súčasnosti? O tom všetkom budeme hovoriť  počas prezentácie festivalu HIGH FEST s jeho zakladateľom Arturom Ghukasyanom.  Založil ho a riadi od roku 2003.

BIO: A. Ghukasyan študoval herectvo v Jerevane, kultúrny manažment a kultúrnu politiku na London City University (1998), Amsterdam University (1999) a Academy of Arts Management and Media v Salzburgu (2001). Od roku 2006 je hosťujúcim profesorom na London Metropolitan University a od roku 2011 vedie oddelenia manažmentu umenia a kultúrnej politiky na Štátnom inštitúte divadla a filmu v Jerevane. Od roku 2012 organizuje aj HIGH STREET (International Outdoor Theatre and Circus Festival) v mnohých krajinách. Prezident Zväzu arménskych hercov a prezident Arménskeho národného centra ASSITEJ.

Prezentácia gruzínskeho festivalu Tbilisi International Festival of Theatre. O výzvach, cieľoch a smerovaní divadelného festivalu bude hovoriť manažérka medzinárodných projektov Nutsa Burjanadze, ktorá je členkou festivalového tímu od roku 2010.

Organizuje jedno z najväčších kultúrnych podujatí na Kaukaze. Programová dramaturgia pracuje v dvoch hlavných sekciách: prezentácia zahraničných produkcií lokálnemu publiku a showcase gruzínskej tvorby medzinárodným hosťom.  Festival dáva šancu aj mladým, vzdeláva a podporuje výskum. Nutsa Burjanadze bude hovoriť o tom, ako medzinárodný festival zvyšuje záujem o Tbilisi, turizmus, kreatívny priemysel doma aj o export domácej produkcie do zahraničia.