hlavný obrázok
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria

17. 5. 21:00
(60 minút)

Výskumný ústav zváračský

Spaľovačka

NÁMET Ladislav Fuks DRAMATURGIA Martin Hodoň KOSTÝMY Johanka Grigorová HUDBA Jakub Mudrák RÉŽIA Alexandra Bolfová HRAJÚ Mária Ševčíková, Jerguš Horváth PREMIÉRA 27. 8. 2021

Život a smrť – dve fázy bytia, ktoré sú nevyhnutné, ale nie nevyhnutne od seba oddelené. Byť živým znamená uvedomovať si smrť blízkeho a cítiť sa takisto mŕtvym. Duch umiera, ale telo sa bráni. Chce kričať a aj kričí, ale do prázdna, pretože okolo neho sú ďalší smútiaci. Mŕtvi a pozostalí sa stávajú seberovnými. Aby sa živí-mŕtvi oslobodili, musia spáliť telá zosnulých a smútok za nimi, svoju bolesť a zranenia, ktoré im tu svojím životom zanechali. Autorská performatívna inscenácia, voľne inšpirovaná knihou českého spisovateľa Ladislava Fuksa Spalovač mrtvol, prináša vlastný pohľad na život dvoch osamotených súrodencov, sestry a brata, žijúcich vo svojich rolách dcéry a syna a zároveň rolách svojich rodičov, ktorí ich opustili. Spaľovačka je ich krutá hra s ohňom, v ktorej prechádzajú traumami minulosti, snažia sa pochopiť hriechy mamy a otca a obhajujú pred nimi i pred sebou vlastné právo na život. Cieľom hry nie je pred ohňom uniknúť, ale spáliť sa a dokázať vstať z popola.

 

GAFFA

GAFFA, metafora univerzálnej lepiacej pásky, ktorá sa používa pri filmových setoch, na páskovanie elektrických rozvodov pri filmovačkách, pri videoinštaláciách, výstavách, v divadle a vôbec ako pevná a odolná pomôcka, tmelí a zoceľuje našu umeleckú tvorbu. Sme profesionálne divadelné zoskupenie, ktoré spája experimentálny a autorský prístup. GAFFA je otvorenou platformou tvorcov, ktorých projekty prepájajú rôzne formy súčasného umenia. Nezávislé združenie poskytuje priestor pre divadlo, tanec, film a výtvarné umenie. Princípom našej tvorby je práca s telesnosťou, ktorá sa stáva aparátom kontradikcie a synestézie zároveň. Od roku 2016 vytvorilo toto zoskupenie šesť autorských inscenácií. 

Alexandra Bolfová

Alexandra Bolfová je slovenská režisérka a dramaturgička, absolventka Janáčkovej akadémie múzických umení v odbore réžia/dramaturgia (Ateliér prof. Jozefa Kovalčuka). Od roku 2019 pôsobí ako kmeňová režisérka a dramaturgička v zóne nezávislého umenia CO.LABS v Brne, kde sa aktívne venuje podpore nezávislých profesionálnych umelkýň a umelcov z oblasti performing arts. Na svojom konte má niekoľko režijných i dramaturgických počinov v rôznych českých kamenných divadlách. Pracovala v Národnom divadle Brno, Mestskom divadle Zlín, v pražskom Švandovom divadle na Smíchově. V súčasnej dobe spolupracuje predovšetkým s nezávislými divadlami CO.LABS, Pomezí, Venuše ve Švehlovce, GAFFA. Je zakladateľkou performatívnej platformy Averze_. Vo svojej režijnej práci sa zameriava na témy rodovej rovnosti, súčasného feminizmu či násilia a mocenských mechanizmov.