hlavný obrázok
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria

19. 5. 19:00
(70 minút)

Action Park, Čunovo

ROĽA – Autorské scénické agrárne dielo, skúmajúce dedičnosť v línii predkov

DRAMATURGIA Marek Godovič SCÉNOGRAFIA A KOSTÝMY Laura Štorcelová CHOREOGRAFIA Libuša Bachratá HUDBA Katarína Máliková HUDOBNÉ INTERPRETKY Marina Lazić, Nora Ibsenová, Terézia Rusiňáková PRODUKCIA Linda Durkáčová RÉŽIA Veronika Malgot HRAJÚ Libuša Bachratá, Jana Bučka, Veronika Malgot, Lýdia Ondrušová PREMIÉRA 1. 7. 2021

Site specific inscenácia Roľa sa odohráva na poli uprostred ničoho. Z divákov sa odrazu stávajú účastníci rituálu, počas ktorého sa štvorica performeriek prehrabáva v zemi, snažiac sa nájsť vlastné korene. Tvorkyne vychádzajú z osobných príbehov a skúmajú svoje rodinné vzťahy, cez ktoré analyzujú vlastné bytie a hľadajú príčinu, prečo sú, aké sú. Dedičnosť označujú za absolútne determinujúcu pre svoje správanie. Miestami na ňu zvaľujú vinu a snažia sa vymaniť zo štruktúr, v ktorých boli vychovávané. Každá z nich si však uvedomuje svoju rolu – sestry, dcéry, matky… Rodinné putá nedokážu pretrhnúť.

 

Divadlo NUDE

Spája tvorkyne a tvorcov, ktoré/í sa systematicky snažia experimentovať s formou a tematickým obsahom klasického činoherného divadla. Prinášajú súčasné autorské inscenácie, ktoré originálne rozoberajú aktuálne vzťahové aj názorové témy. Divadlo NUDE sa zaujíma o provokatívne otázky, ktoré vyvstávajú z materstva, partnerstva, manželstva či otázok zachovania identity. Vstupujú do tabuizovaných oblastí sociálnej interakcie. Čo je prirodzené? Čo je pretvárka? Je tento muž ten pravý? Rozumieme si navzájom? Vedia dnešné ženy, čo je pre ne skutočne dobré? Prečo je materstvo také zložité? Prečo sa bojíme staroby? Vieš, koľko zarába tvoja najlepšia kamarátka? Po kom som takáto? Bola som vždy taká, alebo teraz len príliš veľa premýšľam?

Divadlo získalo cenu DOSKY 2015 v kategórii Objav sezóny za koncept inscenácie Mama ma má _ _ _ _ a Cenu bratislavského diváka na festivale Nová dráma 2019 za predstavenie Ľúbim ťa a dávaj si pozor. Za Divadlom NUDE stoja Lýdia Ondrušová a Laura Štorcelová, od jeho založenia do septembra 2021 bola členkou divadla Veronika Malgot.

Libuša Bachratá

Ukončila doktorandské štúdium na Katedre tanečnej tvorby Vysokej školy múzických umení. Ako pedagogička ľudového tanca pôsobí v SĽUK-u, externe na VŠMU. Je pedagogičkou a choreografkou flamenca a rómskeho tanca. Koncertuje s flamencovým triom Tocalo, spolupracuje s andalúzskymi umelcami Juanom Cardénasom (spev) a Vallem Monjem (gitara), či s Lucíou Ruibal z Cádizu (tanec). Ako choreografka spolupracuje s mnohými slovenskými divadlami a režisérmi, s Tanečnou skupinou Partia a Divadlom NUDE aj ako performerka. 

Jana Bučka

Vyštudovala činoherné herectvo na pražskej Divadelnej akadémii múzického umenia, absolvovala štúdiá v USA, Madride, Mexiku, spoluzakladala generačné Divadlo Letí v Prahe. Študovala dokumentárnu tvorbu na VŠMU v Bratislave. Spolu so svojou autorskou dvojkou Michalom Fulierom sa venuje tvorbe filmov so sociálnou tematikou. 

Veronika Malgot (1988)

Režisérka, performerka. Pôsobila v divadle elledanse, Štúdiu 12 a Divadle NUDE. Spolu dvadsať inscenácií formálne vystupuje z činohry k tanečným, pohybovým, imerzným, site-specific performanciám. Inscenácie boli uvedené na festivaloch na Slovensku aj v Čechách.

Lýdia Ondrušová (1992)

Lýdia Ondrušová je absolventkou katedry bábkarskej tvorby a pôsobí v rámci nezávislého divadla ako herečka, performerka a režisérka. Okrem toho je čerstvou absolventkou intermédií na Vysokej škole výtvarných umení a venuje sa tiež publikačnej činnosti. V rámci divadla reflektuje osobné témy s dôrazom na autenticitu a presah naprieč médiami. Má svoju rubriku v ženskom magazíne EVA s názvom Lýdia Lýdia.