hlavný obrázok
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria

17. 5. 19:00
(170 minút)

SND - Štúdio

Kým prídu Stouni...

DRAMATURGIA Daniel Majling SCÉNA Barbora Šajgalíková KOSTÝMY Ján Husár SVETELNÝ DIZAJN Ján Ptačin RÉŽIA Matúš Bachynec HRAJÚ Emília Vášáryová, Jana Oľhová, Emil Horváth, Kamila Magálová, Robert Roth, Táňa Pauhofová, Daniel Fischer, Alexander Bárta, Ondrej Kovaľ, Marián Džubák PREMIÉRA 31. 1. 2022

Pre niektorých len „sex, drogy a rock and roll“, spojené s ponižovaním žien, propagovaním násilia a devastáciou hudby ako umenia, pre iných symbol slobody, liek na dušu a návod na život, ako sa vysporiadať s vlastnými problémami i problémami doby a necítiť sa viac ako obeť, ale ako víťaz. Každá veľká hudobná ikona, tak ako legendárni Rolling Stones, má celé generácie zapálených verných fanúšikov, no zároveň aj odporcov, relativizujúcich hodnotu ich umeleckého, ako aj spoločenského prínosu. Čo sa stane, keď sa oba tábory stretnú tesne pred koncertom? Zasiahne do vyostrujúceho sa vážneho a zároveň komického súboja v Činohre SND sám Boh alebo diabol?

 

Slovenské národné divadlo, Bratislava

Slovenské národné divadlo vzniklo v roku 1920 a je jednou z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií na Slovensku. Dnes ho tvoria tri zložky so stálym profesionálnym umeleckým súborom – činohra, opera a balet. V súčasnosti využíva na prevádzku dve budovy. Historickú budovu a novú budovu, v ktorej od roku 2007 sídli prevažná časť divadla. Divadlo organizuje vlastný medzinárodný festival Eurokontext. Činoherné inscenácie vznikajú v troch priestoroch, v sále činohry s najväčšou diváckou kapacitou, v menšom Štúdiu určenom pre komorné produkcie a v Modrom salóne, ktorý je laboratórnou scénou SND, otvorenou aj pre mimodivadelné projekty, scénické čítania, diskusie. Divadlo tiež iniciuje edukačné projekty, ktorých cieľom je intenzívnejšie prepojenie činnosti divadla s verejnosťou a vstupovanie umenia do spoločenského diskurzu.

Matúš Bachynec (1991)

Patrí k najmladšej generácii divadelných režisérov na Slovensku. Vyštudoval réžiu v ročníku režiséra Romana Poláka na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde absolvoval aj doktorandské štúdium. Počas štúdia inscenoval súčasnú svetovú drámu, slovenskú a českú klasiku a vlastné dramatizácie. Svoju tvorbu prezentoval na viacerých divadelných festivaloch doma i v zahraničí. Ako režisér je tiež podpísaný pod autorským divadelným dokumentom Natálka, ktorý v cykle Stop extrémizmu uviedlo Slovenské národné divadlo. V Modrom salóne SND autorsky a režijne pripravil aj komornú inscenáciu o živote a tvorbe Marty Kubišovej pod názvom Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu. K storočnici divadla pripravil v Štúdiu SND inscenáciu Hriech/Její pastorkyňa a k 70. výročiu zavraždenia Milady Horákovej uviedol v Modrom salóne SND autorskú dokudrámu Milada. Okrem toho pravidelne spolupracuje s viacerými divadlami na Slovensku (Divadlo Jána Palárika v Trnave, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Slovenské komorné divadlo v Martine, Štúdio 12 v Bratislave, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a ďalšie).