hlavný obrázok
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria
galéria

16. 5. 17:00
(130 minút)

Divadlo Nová scéna

Naše fotky

PREKLAD Martina Vannayová DRAMATURGIA Zuzana Palenčíková SCÉNA A KOSTÝMY Eva Kudláčová Rácová HUDBA Peter Machajdík DOKRÚTKY Eduard Kudláč, Natália Zahradníková RÉŽIA Eduard Kudláč HRAJÚ Peter Martinček, Adam Herich, Michal Koleják, Michael Vrzala, Ada Juhásová, Natália Fašánková, Kristína Sihelská, Iveta Pagáčová, Boris Zachar PREMIÉRA 30. 10. 2021

Téma sexuálneho zneužívania (nielen) v cirkvi začína byť aj v našich zemepisných šírkach čoraz väčšmi reflektovaná. Prispieva k tomu aj žilinská inscenácia podľa textu nemeckého dramatika Thomasa Melleho, ktorá analyzuje obete týchto činov a ich vysporiadanie sa s nimi. Dospelí muži na vrchole kariéry sú po rokoch konfrontovaní s minulosťou. Napriek spoločnej traume sa s ňou každý z nich vyrovnáva po svojom. Obete dlhodobo podvedome spomienky vytesňovali. Keď sú však nútené minulosť znovu spracovať, vidíme, že jednoznačne ovplyvnila ich súčasné ja. Úspešní sebavedomí muži v produktívnom veku sú náhle zneistení, vykoľajení a nevedia sa s tým vyrovnať. Eduard Kudláč spolu so žilinským ansámblom prelamuje tabu a pripomína, že mlčiacu obeť môžeme mať kedykoľvek hneď vedľa seba.

Mestské divadlo Žilina

Mestské divadlo Žilina vzniklo 1. januára 1992 ako prvé neštátne profesionálne divadlo na Slovensku, ktoré nespadá do zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR, ale je financované z rozpočtu mesta Žilina. Od roku 2009 divadlo umelecky formuje najmä jeho umelecký šéf, režisér Eduard Kudláč. Repertoár je zameraný predovšetkým na súčasnú drámu slovenskej a zahraničnej proveniencie, na dramatizácie klasických diel, ako aj na pôvodné autorské inscenácie. Umelecký súbor tvorí prevažne mladá herecká generácia. Kmeňovou scénickou výtvarníčkou divadla je Eva Kudláčová Rácová.

Thomas Melle (1975)

Nemecký spisovateľ, dramatik a prekladateľ. Žije v Berlíne. Absolvoval štúdium komparatistiky a filozofie na univerzitách v Tübingene, Berlíne a v americkom Austine. Za svoje diela získal niekoľko literárnych cien. V slovenčine je dostupný preklad jeho autobiografického románu Svet za chrbtom, v ktorom sa vyrovnáva so svojou bipolárnou poruchou. Dramatizáciu tohto románu uviedol v marci roku 2017 viedenský Burgtheater. V knihe Melle spomína aj na roky strávené v internátnej škole Aloisiuskolleg: „To, že neskôr sa presne toto kolégium zaplietlo do škandálu a sexuálneho zneužívania, je iný príbeh (ktorý treba ešte dopovedať). Ak sa ma to vôbec nejako týkalo, tak len všeobecne, ako človeka, ktorý vyrastal v nenávidenom aj milovanom prostredí, čo sa mu neskôr rozpadlo pod rukami a viedlo k prehodnoteniu celej mladosti.“

Eduard Kudláč (1972)

Divadelný režisér a dramatik. V roku 2000 založil divadelné združenie pod názvom phenomenontheatre ako nezávislú platformu pre súčasné divadlo, ktorá sa prioritne sústredila na pohybové a neverbálne formy divadla. V rovnakom období hosťoval ako dramaturg v Bábkovom divadle Žilina. Od roku 2009 je umeleckým šéfom Mestského divadla Žilina. Ako režisér a dramaturg preferuje súčasnú nemeckú dramatiku a zameriava sa tiež na nekonvenčnú interpretáciu klasických nedramatických textov. Hosťoval vo viacerých slovenských divadlách (Slovenské komorné divadlo, Martin; Slovenské národné divadlo, Bratislava). Je držiteľom ocenenia DOSKY v kategórii Objav roka 1997 za inscenáciu hry Ladislava Klímu Jsem absolutní vůle (VŠMU). Jeho inscenácie sa v programe festivalu Nová dráma/New Drama objavujú pravidelne a opakovane tu získavajú ceny – v roku 2005 to bola inscenácia hry Rodriga Garcíu Kúpil som si v IKEA lopatu na vykopanie vlastného hrobu, v roku 2008 diela Stamina reportPredtým/Potom, v nasledujúcom roku inscenácia Mobil a v roku 2011 Podzemné blues.